Konsultacja, to wywiad medyczny z klientem, podczas którego trycholog zbiera informacje nt. dolegliwości badanego. Dzięki temu specjalista-trycholog już na początku spotkania ma wstępny obraz potencjalnych schorzeń, które mogły wystąpić u pacjenta. Kolejny etap to trichoskopia, czyli badanie trychologiczne – nieinwazyjne, bezbolesne. Służy ono ocenie stanu włosów i skóry głowy, a także rozpoznaniu przyczyn objawów takich jak wypadanie włosów, łupież i…
Nużeńce to mikroskopijne pasożyty często występujące na skórze twarzy oraz owłosionej skórze głowy, bytujące głównie w miejscach z obfitym wydzielaniem sebum. Fizjologicznie, przenoszą się drogą kontaktową. Nużeńce podczas inwazji migrują z jednego mieszka włosowego do drugiego i mogą powodować miejscowe objawy w postaci rozlanego rumienia twarzy, łuszczących się wysypek lub wykwitów grudkowo-krostkowych. Wykrycie i skuteczne wyleczenie infekcji nużeńcem może pomóc…
Badanie mykologiczne pozwala na wykrycie infekcji grzybicznej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie konkretnego rodzaju grzyba, który zaatakował skórę, a także dobranie odpowiedniego leku, który będzie najskuteczniejszy w walce z nim. W gabinecie trycholog pobierana materiał do badania mykologicznego wraz z hodowlą, którego głównym celem jest zidentyfikowanie zakażeń grzybiczych występujących na skórze głowy. Jeżeli badanie potwierdzi zakażenie grzybicze, wykonuje się tzw.…
Jest to nowoczesna metoda diagnostyczna, umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu na podstawie ilości 29 pierwiastków we włosach. Dzięki niej możemy w kompleksowy sposób ocenić gospodarkę mineralną organizmu. Badanie polega na pobraniu niedużej ilości włosów (ok.1 łyżka stołowa). Włosy wycinane są kępkami z kilku miejsc z potylicy (z tyłu głowy między uszami). Pobierane jest 3-4 cm włosa licząc od skóry. Po…
Badanie mikrobiologiczne przeprowadzane w gabinecie trychologicznym ma na celu wykrycie drobnoustroju chorobotwórczego w materiale klinicznym oraz oznaczenie jego wrażliwości na antybiotyki. Trycholog pobiera za pomocą sterylnego narzędzia próbkę ze zmiany skórnej, a następnie poddawana jest ona analizie laboratorium. Badanie mikrobiologiczne jest procesem wieloetapowym. Pierwszy to posiew i hodowla drobnoustroju – trwa od 1 dnia do nawet kilku tygodni. Drugi etap…