Przyczyny wypadania włosów. Na wypadanie włosów mają wpływ różne dolegliwości i choroby, w tym:

1. Choroby tarczycy: niedoczynność, nadczynność, Hashimoto

Czasami pierwszym objawem tych chorób jest właśnie wypadanie włosów. Dochodzi wtedy to utraty włosów w telogenie. Telogen jest to ostatnia faza wzrostu włosa, w której włos wypada, zwana inaczej fazą spoczynku,. Pod wpływem tarczycy włosy wypadają w nadmiernej ilości (czyli powyżej 100 włosów dziennie) i znajdują się w fazie telogenu.

Przy problemach z funkcjonowaniem tarczycy na obrazie mikroskopowym widać czasami włosy dystroficzne czyli nieprawidłowo zbudowane. Jeden włos na całej długości potrafi mieć różną grubość. W wyglądzie przypomina skręcony, powyginany drut. Niekiedy dochodzi do łysienia plackowatego, które jest chorobą autoimmunologiczną jak np. Hashimoto. Pojawiają się wtedy włosy wykrzyknikowe (tak wyglądają) i czarne kropki czyli włosy ułamane w mieszku włosowym. W wielu przypadkach odpowiednie zdiagnozowanie i leczenie przez endokrynologa chorób związanych z tarczycą wystarcza, aby włosy wróciły do swojej formy. Stosowanie preparatów trychologicznych może przyspieszyć ten powrót.

  1. Stres.

Stres, z którym mamy do czynienia na co dzień, nie jest w stanie wywołać łysienia. Jeśli pod wpływem stresu obserwujesz nadmierne wypadanie to znaczy, że jest prawdopodobnie jeszcze jeden czynnik wpływający na włosy, a stres nasila niekorzystne działanie tego czynnika. Pod wpływem stresu włosy mogą wypadać jeśli jest to stres intensywny, nagły,  niespodziewany np. śmierć lub choroba kogoś bliskiego, rozwód, wypadek itp. Włosy mogą zacząć wypadać nawet do pół roku po wystąpieniu takiego zdarzenia. Wypadanie włosów ustępuje samoistnie.

  1. Hormony.

Przyczyną wypadania włosów mogą też być wahania hormonalne. W organizmie kobiet może być tych hormonów za dużo np. testosteronu, androstendionu, DHEA-S, prolaktyny lub za mało np. estradiol, progesteron. Mamy też do czynienia z łysieniem związanym z hormonami. Jest to łysienie androgenne. Przyczyną tego typu łysienia jest gen, który możemy odziedziczyć zarówno od strony mamy, jak i taty. Pod wpływem tego genu mieszek włosowy jest podatny na działanie hormonu o nazwie Dihydrotestosteron, w skrócie DHT.  DHT jest pochodną testosteronu, który jest androgenem.

  1. Niedobory pierwiastków, witamin, minerałów.

Najczęściej występuje niedobór żelaza, można to sprawdzić za pomocą badań takich jak: morfologia, poziom żelaza i poziom ferrytyny. Niedobór żelaza może być spowodowany niedokrwistością. Należy zwiększyć  poziom ferrytyny, żeby włosy nie wypadały. Poziom ten musi być jeszcze wyższy, żeby włosy nie rosły za cienkie. W celu określenia, których pierwiastków mających wpływ na włosy, np. miedź, siarka, cynk, biotyna, jod, mangan, krzem, jest za mało w naszym organizmie, można oznaczać te pierwiastki za pomocą badania krwi lub wykonać analizę pierwiastkową włosa.

Siarka jest podstawowym pierwiastkiem w tworzeniu keratyny czyli podstawowego białka, z którego włos się składa. Bierze udział we wszystkich przemianach w organizmie. Niedobór siarki, oprócz wypadania włosów, powoduje szorstkość włosów. Niedobór jodu może powodować suchość i łamliwość włosów. Z kolei mangan może przyczynić się do tego, że włosy rosną za wolno.

Źródło: opracowanie własne przyczyny wypadania włosów