Nużeńce to mikroskopijne pasożyty często występujące na skórze twarzy oraz owłosionej skórze głowy, bytujące głównie w miejscach z obfitym wydzielaniem sebum. Fizjologicznie, przenoszą się drogą kontaktową. Nużeńce podczas inwazji migrują z jednego mieszka włosowego do drugiego i mogą powodować miejscowe objawy w postaci rozlanego rumienia twarzy, łuszczących się wysypek lub wykwitów grudkowo-krostkowych. Wykrycie i skuteczne wyleczenie infekcji nużeńcem może pomóc nie tylko w pozbyciu się objawów, ale też poprawić stan skóry i złagodzić przebieg pozostałych problemów skórnych. Terapia zakażenia nużeńcem polega przede wszystkim na miejscowym zwalczaniu problemów skórnych, najczęściej za pomocą kremów i maści łagodzących powstałe stany zapalne. Leczenie może obejmować również stosowanie preparatów z metronidazolem i kremem siarkowym, gdyż pasożyt jest wrażliwy na te substancje.
Podczas wizyty w gabinecie trychologicznym z obszaru zmian pobiera się do badania brwi, rzęsy lub zeskrobiny z głowy klienta. Specjalnie zabezpieczone próbki przesyła się do laboratorium. Czas oczekiwania na wynik to ok. 14 dni.
Na badanie należy zgłosić się z oczyszczoną skórą twarzy (bez makijażu, w tym wytuszowanych rzęs). Nie należy myć głowy na minimum 24 godziny przed pobraniem materiału do badania. Aby uzyskać wiarygodny wynik, miejscowe stosowanie leków (kremów, maści) należy ograniczyć do 7 dni przed jego wykonaniem.
Koszt badania w kierunku nużeńca ludzkiego – 85 zł
Czas trwania badania: 15 min